Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionنجس ها Emptyنجس ها

more_horiz
در نظام سنتی زندگی در هند که نظم کلی آن دارما
Dharma
بر محور اصل کاست ها ، سازمان می یافت . کسانی نجس خوانده می شدند که از کاست طرد شده باشند و اعضای چهار کاست بزرگ ، آنان را یا به جهت "ناسره بودن " شیوه های زندگی شان و یا به علت اشتباهی که از جانب نیاکان و اجدادشان سرزده و همان نیز موجب آن شده بود که دچار فعالیت ها و شیوه ی زندگی خاصی شوند ، " ناخالص " تلقی می کردند.
با این همه ، نجس ها به سازمان اجتماعی - دینی هند تعلق دارند ، ولی به عنوان گروهی اجتماعی که در حاشیه نهادهای اجتماعی جای می گیرد ، بیش از پنجاه میلیون هندی در زمره ی نجس ها به حساب می آیند.

descriptionنجس ها EmptyRe: نجس ها

more_horiz
در مطلب علت عقب ماندگی ایرانیان بحث های مفصلی راجع به کاست
شد و بعنوان یکی از علل عقب ماندگی ایران ایران و دلیل رویکرد ایرانیان به اسلام معرفی شد
هرچند که دوستمان بر حرف خودشان ایستادند
ممنونم از شما برای ارسال این مطلب

more_horiz
خواهش می کنم استاد یدی ، کدام دوست بر حرف خودشان ایستادند؟

more_horiz
بگذریم جناب استاد سهیل

more_horiz
ممنون سهیل جان

مطلب خوب و قابل تاملی بود. فقط من هیچ آشنایی با واژه " کاست " ندارم.
اگر امکان دارد در این مورد راهنمایی بفرمایید

با سپاس

more_horiz
HrRo wrote:
ممنون سهیل جان

مطلب خوب و قابل تاملی بود. فقط من هیچ آشنایی با واژه " کاست " ندارم.
اگر امکان دارد در این مورد راهنمایی بفرمایید

با سپاس

کاست به معنی نژاد؛ نوعی نظام اجتماعی است. در این نظام؛ مزایای اجتماعی بر اساس نقش‌های انتسابی توزیع می‌شود.در نظام کاست؛ افراد عضو در رتبه‌های مختلف،حق گذر به رتبه‌های دیگر را ندارند و باید شرایط ویژه‌ای را در رفتار و اعمال خود و رابطه با اعضای رتبه‌های دیگر رعایت کنند. نخستین نظام کاست در بین نژاد آریایی هند وجود داشته است. برهما (روحانیون مذهبی) ،کشاتریا (جنگ‌آوران) ، ویس‌ها (پیشه‌وران) ، شودراها (اسیران و بردگان) و پاری‌ها (نجس‌ها یا دراویدی‌ها) رتبه‌های این نظام کاست بودند.نظام کاست هم‌چنین در آفریقا،خاورمیانه و خاوردور وجود داشته است.

از ویکی پدیا

more_horiz
در شاهنامه فردوسی داستان انوشیروان و پینه دوز هست که مبین وجود کاست در جامعه ساسانی است و یکی از علل گرایش ایران به اسلام و داستان از این قرار است:
دولت ایران با روم شرقی درگیر جنگ شد. بینابین جنگ، دولت بودجه کم آورد. انوشیروان به نخست وزیرش گفت، چکار کنیم؟ وزیر گفت، خزانه خالی است. انوشیروان گفت، به شکست هم که نمی‌شود تن داد. در چنین زمانی پینه‌دوزی پیش نخست‌وزیر انوشیروان آمد و گفت، من حاضرم کمبود بودجة جنگ را بدهم. نکتة مهم این جاست، پنیه‌دوز گفت، حاضرم کمبود بودجة جنگ را تأمین کنم، البته، در برابر اینکه انوشیروان اجازه دهد بچة من به مدرسه برود و درس بخواند. انوشیروان پشنهاد پنیه‌دوز را رد کرد و گفت، در ایران تنها فرزندان چهار طایفه حقّ درس خواندن دارند: شاهزادگان، امیران، موبدان و دبیران. من حاضرم در این جنگ شکست بخورم و ننگ اجازة رفتن بچة پینه‌دوز به مدرسه را با خود به گور نبرم؛
یعنی در کشور تحصیل علم ممنوع بود.

more_horiz
با همه ی تعاریفی که از کاست شده ؛ به نظر من کاست اطلاق طبقه و تعیین نژادهایی برتر و یا کهتر به وسیله ی زورمداران و اقتدارگرایان است که قدرت سیاسی و اقتصادی جامعه ی خویش را در دست دارند و هم اکنون نیز کاست ، به اشکال جدید وجود دارد که تنها شکل آن از سنتی به مدرن تغییر یافته وگرنه همان مفاهیم و معانی را می رساند ، وگرنه چرا بایستی شخصی از طبقه ای به هیچ وجه نتواند به طبقه ی دیگری صعود کند و یا در روند زندگی اش تغییر ایجاد کند. داستان نوشیروان که دادگرش می خواندند و جناب یدی هم به آن اشاره ی خوبی کرده اند ، بهترین نمونه برای تایید عرایض بنده است .
با سپاس از همه ی دوستان [You must be registered and logged in to see this image.]
privacy_tip Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum
power_settings_newLogin to reply