Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionسال نو و صفحه فیلترینگ نو! Emptyسال نو و صفحه فیلترینگ نو!

more_horiz
سال نو و صفحه قیلترینگ نو!

همه با فیلترینگ آشنا هستیم. صفحه ای که با رنگ آبی و قرمز به شما تفهیم می کرد که طبق قوانین کشور شما مجاز به بازدید از سایت فیلتر شده نیستید. به نظر من با افزایش تعداد سایتهایی که طبق قوانین کشور غیر مجاز شناخته می شوند، صفحه فیلترینگ به یکی از پربازدید ترین صفحه های اینترنتی تبدیل شده است. فکر می کنم دوستان ما در ستاد ساماندهی هم با من موافق هستند و به همین دلیل تصمیم گرفته اند تغییری اساسی در این صفحه ایجاد کنند و یک استفاده بسیار خوب و مفید از این صفحه پربازدید انجام دهند.
از امروز این صفحه بجای نمایش یک عبارت، به شما تعدادی لینک های مفید را پیشنهاد می کند که می توانید به جای تلاش برای بازدید از سایت فیلتر شده از این لینکها بازدید کنید. این تغییر در طراحی صفحه فیلترینگ به نظر من می تواند نشانه ای از تغییر در نگرش مسئولین و توجه کردن به این بخش فرهنگی باشد. از این تغییر می توان به این نکته پی برد که فردی که مسئول این سامانه شده است خودش دستی بر آتش دارد و بی خبر از وب و دنیای آنلاین نیست و به همین دلیل بنده معتقدم در آینده احتمال مشاهده حرکات مثبت و تاثیرگذارتری در این زمینه خواهیم بود. بنده برای بالا رفتن راندمان کاری این صفحه هم پیشنهاداتی دارم که در ادامه آنها را می خوانید:

1. باید بدانیم که هدف این صفحه این است که به اطلاع کاربر برساند که دسترسی به این صفحه طبق قانون مجاز نیست. در صفحه فعلی پیام مهمی که به چشمک می آید، پیام تبریک نوروز است. من فکر می کنم لزومی ندارد که یک پیام مناسبتی در این صفحه نمایش داده شود چون نمایش این پیام در حیطه کاری این صفحه نیست. در عوض باید با استفاده از تایپوگرافی و علم گرافیک پیام اصلی سایت خیلی محترمانه و مشخص انتقال داده شود. گرافیست باید توجه کند که بیشتر کاربران با مواجه شدن با این صفحه دلخور می شوند و به همین دلیل استفاده از رنگهای تند مانند قرمز که محرک اعصاب است نباید استفاده شود.

2. بهتر است لینکهایی به کاربر پیشنهاد شوند که از نوع محتوی تا حد امکان مربوط به سایت فیلتر شده باشند.

3. لینکها از سایتی به نام دامنه mofidlinks.ir نمایش داده می شوند. این سایت هم چیزی نیست جز یک صفحه لینک (معلوم هم نیست این سایت شخصی است یا دولتی البته به نام شخص ثبت شده است). به نظر من بهتر است به صورت بسیار شفاف روش انتخاب لینکها برای نمایش در صفحه فیلترینگ توضیح داده شود. به هر حال باید مکانیزمی را برای انتخاب لینک ها معرفی کرد تا عدالت رعایت شود.

4. نمایش تعداد زیادی لینک در یک صفحه نمی تواند کمکی بکند. به نظر من باید مکانیزمی انتخاب شود تا تعداد لینکهای کمتر ولی مفید تر نمایش داده شود.

5. رنگ بندی و طراحی این صفحه نیز اصلا با نوع کارهای روز مطابقت ندارد.

همانطور که قبلا هم عرض کردم تغییر صفحه فیلترینگ می تواند نشانه ای از بوجود آمدن تغییرات خوبی در این عرصه باشد. اما نکاتی آنچه که باید مسئولین به آن توجه زیادی کنند این است که مکانیزمی که تا آخر سال 88 از آن برای فیلترینگ استفاده می کردند، مکانیزم سالم و کارایی نبود و باید به حال آن نیز فکری بکنند. امید وارم در سال جدید، روزهای خوشی را در دنیای آنلاین داشته باشیم
.

Last edited by HrRo on Fri Apr 23, 2010 12:19 am; edited 2 times in total

descriptionسال نو و صفحه فیلترینگ نو! EmptyRe: سال نو و صفحه فیلترینگ نو!

more_horiz
فکر کنم با این تغییر بزرگ دیگر در استفاده از اینترنت مشکل نداشته باشیم به امید اینکه هر سایتی رو باز کنیم یه صفحه خیلی خیلی مفیدی مثل این برامون باز به شه [You must be registered and logged in to see this image.]

more_horiz
sasani1618 wrote:
فکر کنم با این تغییر بزرگ دیگر در استفاده از اینترنت مشکل نداشته باشیم به امید اینکه هر سایتی رو باز کنیم یه صفحه خیلی خیلی مفیدی مثل این برامون باز به شه [You must be registered and logged in to see this image.]

سلام [You must be registered and logged in to see this image.]
به جمع ما خوش اومدید [You must be registered and logged in to see this image.]

more_horiz
االان من هر عکسی رو تو گوگل میخوام سرچ کنم میزنه فیلتر و این صفحه مزخرف ر نشون میده واقعا که شورشو در آوردن .

more_horiz
[You must be registered and logged in to see this image.]

more_horiz
مگر اینکه فیلتر سبب خیر بشه تا دوستان در یک جا جمع بشن

more_horiz
sezar wrote:
االان من هر عکسی رو تو گوگل میخوام سرچ کنم میزنه فیلتر و این صفحه مزخرف ر نشون میده واقعا که شورشو در آوردن .

سلام سزار جان

باید خدمتت عرض کنم که چند روز پیش قسمت سرچ تصاویر گوگل چند ساعتی فیلتر شده بود ! (احتمالاً به صورت آزمایشی تا ببینند عکس العمل ها چیه !). اگر تا چند وقت دیگه این سرویس به کلی از دسترس خارج شد ، نباید تعجب کرد.

more_horiz
ما گفتیم که دیگه فیلتر نکنند
آبهارو گل نکنند
دیگه کاه گل نکنند
سنگهارو نبندن و سگهارو ول نکنند
privacy_tip Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum
power_settings_newLogin to reply