Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionدرگذشت كارگردان مشهورسینمای ایران Emptyدرگذشت كارگردان مشهورسینمای ایران

more_horiz
«امير قويدل» كارگردان سينماي ايران در 62 سالگي دار فاني را وداع گفت.[You must be registered and logged in to see this image.]

descriptionدرگذشت كارگردان مشهورسینمای ایران EmptyRe: درگذشت كارگردان مشهورسینمای ایران

more_horiz
«امير قويدل» در ماه‌هاي اخير به دليل نارسايي كبد در بيمارستان پارسيان تهران بستري بود.
وي فيلم‌هاي بار هستي، رخساره، بندر مه آلود، گالان، دل نمك، ترن، سردار جنگل، ميرزا كوچك خان، برنج خونين و خونبارش را در كارنامه سينمايي خود دارد.
قويدل دستيار ساموئل خاجيكيان كارگردان فقيد سينماي ايران بوده و كار سينما را با فيلم مرگ در بهاران به كارگرداني وي آغاز كرده است.
زمان تشييع و خاكسپاري وي متعاقبا اعلام مي‌شود.

descriptionدرگذشت كارگردان مشهورسینمای ایران EmptyRe: درگذشت كارگردان مشهورسینمای ایران

more_horiz
فرامرز قريبيان از «ترن» و «امير قويدل» گفت

در پي درگذشت «امير قويدل»، «فرامرز قريبيان»‌ كه در دو فيلم «ترن» و «بندرمه آلود» اين سينماگر دو جايزه بازيگري را از جشنواره فيلم فجر گرفته است، از هم‌كاري با اين فيلمساز سخن گفت.[You must be registered and logged in to see this image.]

more_horiz
«فرامرز قريبيان» ضمن اظهار تاسف از درگذشت امير قويدل گفت: او يكي از بهترين كارگردانان كارهاي پليسي و فردي بسيار مرتب و منظم در كارش بود و فوت او يكي از كارگردانان خوب سينما را از ما گرفت.
قريبيان كه در فيلم‌هاي «ترن» و «بندر مه‌آلود» به كارگرداني مرحوم قويدل بازي كرده است، در مورد «ترن» گفت: فيلمبرداري «ترن» كار بسيار مشكلي بود. راه‌آهني كه به شمال كشور مي‌رود، تك‌ خطه است و تنها در ايستگاه‌ها دو خطه مي‌شود تا قطارها از كنار هم بگذرند و به راه خود ادامه دهند. اين موضوع كار ما را زمان فيلمبرداري «ترن» بسيار سخت مي‌كرد و هر دفعه، پس از گرفتن يك يا دو پلان صبر مي‌كرديم تا قطاري عبور كند و دوباره كار را ادامه مي‌داديم. اين شرايط با سردي فراوان هوا همراه بود اما «ترن» فيلم خوبي شد و آن را در ميان آثارم بسيار دوست دارم.
«قريبيان» در ادامه در مورد اين فيلم گفت: به ياد مي‌آورم اولين باري كه فيلم را در جشنواره فيلم فجر ديدم، از جلوه‌هاي ويژه ضعيف فيلم يكه خوردم و امير قويدل به همراه «هادي مشكات» تهيه‌كننده فيلم را پيدا كردم و از آنها خواستم با فيلمبرداري مجدد صحنه‌هاي جلوه‌هاي ويژه فيلم را درست كنند. قويدل هم به اين موضوع اصرار زيادي كرد اما اين اتفاق نيفتاد و من و قويدل هر دو ناراحت بوديم كه فيلمي به اين خوبي دچار چنين مشكلي شده. اين خاطره جالبي از «ترن» براي من است كه خاطره شيريني نيست.
قريبيان در ادامه تصريح كرد: به ياد مي‌آورم حتي زمان فيلمبرداري «ترن»، براي مسلط شدن به نقش، شخصا هدايت قطار را ياد گرفته بودم و راهبر ترن با اعتمادي كه به من پيدا كرده بود، سر صحنه حاضر نمي‌شد و اين از خاطرات شيرين من از فيلم «ترن» است كه در آن با مرحوم «خسرو شكيبايي» هم‌بازي بودم كه او هم خيلي زود از ميان ما رفت...
«قريبيان» براي هر دو فيلم «ترن» و «بندر مه آلود» در سال‌هاي 66 و 72، به ترتيب برنده جايزه لوح زرين و سيمرغ بلورين جشنواره فيلم فجر شده است.

more_horiz
«محسن آراسته» بازيگر پيشكسوت سينما كه در سن 70 سالگي دارفاني را وداع گفت، 9 صبح روز سه شنبه 19 آبان از مقابل خانه سينما 1 تشييع مي‌شود.
«محسن آراسته» از بازيگران پيشكسوت سينماي ايران است كه تا سال 1379 بيش از 118 فيلم سينمايي بازي كرد.
از فيلم‌هاي اين بازيگر مي‌توان به انتظار، صداي سخن عشق، يحيي، جستجو در جزيره و... اشاره كرد.
پيكر اين بازيگر سينما روز سه شنبه ساعت 9 صبح از مقابل خانه سينما شماره 1 تشييع مي‌شود.
privacy_tip Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum
power_settings_newLogin to reply