Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionramezan Emptyramezan

more_horiz
بـر هــر نفست اشاره دارد رمضان / بر عشق و عطش نظاره دارد رمضان

در ظلمت بیکرانه ی شبهامان / دریا دریا ستاره دارد رمضان . . .

ماه ضیافت الهی مبارک

التماس دعا

قُرب یک ماه به میخانه اقامت کردم

اتفاقاً رمضان بود، نمی‌دانستم

در خانه ما ز خوردنی چیزی نیست

ای روزه میا وگرنه خواهم خوردت

روزه‌ها را یک به یک خوردیم و آبی نیز روش

بعد افطار، آب می‌چسبد ولیکن کم بنوش

بگیر فطره‌ام اما مخور برادر جان

که من در این رمضان قوت غالبم غم بود

... اما بی‌خیال ادبیات. در شرایط کنونی ممه ادبیات را لولو برده است، لذا تلویزیون را عشق است. ماه رمضان در راه است و احتمالاً از یکی، دو روز دیگر شبکه‌‌های گوناگون تلویزیون برنامه‌های ویژه‌شان را شروع می‌کنند. با هم گوشه‌هایی از برنامه‌های ویژه شبکه‌های گوناگون را پیش‌بینی می‌کنیم.

شبکه یک

نام برنامه: آوازهای نیلوفری پروازهای شبنم عشق

(مجری به سیخ‌ترین وجه ممکن ساکن و ثابت نشسته و جملات را از تولید به مصرف تقدیم می‌کند. چون مجری ثابت است دوربین‌ها حرکت می‌کنند. بالاخره باید یک چیزی در برنامه حرکت کند دیگر!)

مجری: شوق شبنم کلماتم را به گل نیم خفتة چشمان شما می‌سپارم تا گردگیری کنید از صندوقچه دل‌های آسمانی وصالتان در این لحظات همکلامی سکوت و ملکوت و گفت‌وگوی دونفره با خدای قنوت بشارت یابید از این کمترین که شش دقیقه از عاشقی‌ها باقی‌ست تا اذان و اِذن عاشقی در اُذُن شما چشم به راهان آسمان ترنم کند.

[ترجمه به زبان هنجار: شش دقیقه تا اذان صبح باقی است.]

شبکه دو

نام برنامه: روزه کله‌گنجشکی

قاطینگا و پاتینگا و شاتینگا داستان روزة کله‌گنجشکی انسان اولیه را که به جای شیر خوراکی، شیر جنگل را سر سفره آورده برای 50 بچه که هاج‌ و واج توی استودیو نشسته‌اند تعریف می‌کنند. بچه‌های بنده خدا هم از چیزی خبر ندارند فقط چشم‌شان به دست مدیر صحنه است تا وقتی فرمان داد، همگی دست بزنند که رمضان باشکوه‌تر شود.

شبکه سه

نام برنامه: پاتختی

(مجری به شدت حرکت می‌کند و مهمانان که یک زوج جوان هستند، از خجالت عرق کرده‌اند.)

مجری: می‌دونین پاتختی برنامه جوونا و جاهلاس. برنامه باحالا و عشقیا. برنامه کفترای عاشق. این دو تا کفتر عاشق رو آوردیم تا نشونتون بدیم توی اوج فقر و بدبختی و بیچارگی بازم می‌شه عاشق بود.

مجری: خانوم شما عاشق شوهرتی؟

زن سر تکان می‌دهد.

مجری: زرشک! زبون نیم‌سیری‌رو تکون نمی‌دی، کله دو منی‌رو می‌جنبونی؟! آقا شما عاشق زنتی؟

مرد: بله.

مجری: باریکلا دوماد. باریکلا دوماد. من موندم کی به تو زن داده با این ریخت و قیافه‌ت. خانوم اصلاً واسه چی زن این جُعلق بدبخت بی‌ریخت شدی؟ آهان! عاشق شدی؟! پدر عاشقی بسوزه.

شبکه چهار

نام برنامه: آسمان و ستارگان

دو کارشناس تا نیمه ماه رمضان درباره تکنیک‌های نجومی درباره رؤیت هلال ماه رمضان حرف می‌زنند. نیمه دوم ماه هم همان دو کارشناس درباره تکنیک‌های نجومی رؤیت هلال ماه شوال گفت‌وگو می‌کنند.

شبکه پنج

نام برنامه: بده در راه خدا

دو مجری که بی‌خود می‌خندند، یک سری گزارش که فقیر و گدا و زندانی و ابن‌السبیل‌ها را در دارالعجزه‌ها و زندان‌ها و یتیم‌خانه‌ها نشان می‌دهد. یک بازارچه خیریه که بازیگران و فوتبالیست‌ها و خواننده‌های درجه 3 از آن می‌گذرند و مردم به آنها نگاه می‌کنند و گزارشگر درباره کار خیر با آنها حرف می‌زند. مجریان هم بعداً در حضور دو هزار نفر از آنها می‌خواهند که کار خیر بکنند.

خوانندگان می‌خوانند، بازیگران خاطره می‌گویند، مجریان همدیگر را مسخره می‌کنند و مردم هم به شدت کار خیر می‌کنند

shahram shakiba

descriptionramezan EmptyRe: ramezan

more_horiz
روزه ، تمرين كلاس زندگي
درس ايثار و خلوص و بندگي
روزه ، زنجير هوا گسستن است
ديو و بت هاي درون بشكستن است
ماه در خودنگري و خودكاوشي
لب فرو بستن ، نگفتن ، خاموشي
درك مسكين از دل و جان كردن است
زندگي همچون فقيران كردن است
قهرمان صحنه تقوا شدن