Iran Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Iran ForumLog in

Iran Forum helps you connect and share with the people in your life

descriptionقیصر امین پور در تاجیکستان Emptyقیصر امین پور در تاجیکستان

more_horiz

کتاب «همزاد عاشقان جهان» برگزیده آثار ونقد اشعار زنده یاد قیصر امین پور، به همت دکتر نعمت الله ایران زاده و از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در تاجیکستان چاپ و منتشر شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این کتاب از دو فصل تشکیل شده: فصل اول شامل برگزیده شعرها، مقالات علمی پژوهشی و نثرهای ادبی زنده یاد قیصر امین پور است که از سوی موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی منتشر شده است.

در این فصل کوشش شده تا نمونه‌های شیوا و بلیغ از همه ی اشعار شاعر آورده شود. همچنین نمونه‌هایی از نثر ادبی و مقاله‌های علمی و خلاصه کتاب «شعر و کودکی» و دو گفتگو از قیصر امین‌پور با سازمان اسناد و کتابخانه ملی و سیروس مقدم ، بخش‌های دیگر این فصل را تشکیل می دهند به نحوی که خوانندگان این اثر با مرور و دقت در آنها می‌توانند با دیدگاه‌های عالمانه و نوآورانه امین‌پور در ساحت نقد ادبی و تحلیل ادبیات معاصر آشنا شوند.

فصل دوم کتاب، در برگیرنده مقالاتی است از استادان و محققان که در آن‌ها، نویسندگان به بررسی ویژگی‌های سخن و سبک و اندیشه شاعر پرداخته اند. هدف از انتشار این مجموعه آشنا ساختن جوانان دانشجو و شاعران جوان و نویسندگان با آثار و آرای امین پور و همچنین نقد آثار و اشعار قیصر امین پوراست.

نویسنده کتاب این اقدام را ادای دینی به دوست خود و شاعر بلند آوازه و دوست داشتنی معاصر ایران، زنده یاد قیصر امین پور می‌داند که نزد تاجیکان بسیار محبوب و مشهور است.

descriptionقیصر امین پور در تاجیکستان EmptyRe: قیصر امین پور در تاجیکستان

more_horiz
غزل دلتنگی

هر چند که دلتنگ تر از تنگ بلورم
با کوه غمت سنگ تر از سنگ صبورم
اندوه من انبوه تر از دامن الوند
بشکوه تر از کوه دماوند غرورم
یک عمر پریشانی دل بسته به مویی است
تنها سر مویی ز سر موی تو دورم
ای عشق به شوق تو گذر می کنم از خویش
تو قاف قرار من و من عین عبورم
بگذار به بالای بلند تو ببالم